ZBIERANIE OWOCÓW

Aby dzieci mogły ci pomóc zrywać owoce z wysokich gałęzi,? przybij do końca kija od miotły lub tyczki pustą puszkę. Wytnij j kawałek puszki w kształcie litery „V” w krawędzi przeciwległej do miejsca, w którym mocowany jest kij. Wsuń puszkę pod wiszący na drzewie owoc, aby wycięta krawędź podcięła ogonek, a owoc wpadł do puszki.

ZMYWANIE

Ucz dziecko zmywać. Pokaż mu, jak usunąć resztki jedzenia, opłukać brudne talerze, ustawić je jeden na drugim: przy zlewie, zamoczyć brudne garnki i rozpoczynać zmywanie od szklanek i sztućców. Jeśli miejsce pracy będzie w miarę uporządkowane, samo zmywanie nie wyda się takie straszne. Aby zabezpieczyć naczynia, gdy zmywają je dzieci, przykryj dno zlewozmywaka ręcznikiem kuchennym, a nieruchomy kran gumową lub plastykową rurką. Rankiem napełniaj zlew gorącą wodą z płynem do zmywania, aby po śniadaniu każdy pozmywał po sobie sam. Jeśli maluchy nie potrafią dokładnie zmywać, i tak ci pomogą, wkładając naczynia do wody. Jeśli dzieci niechętnie wycierają naczynia, poproś, aby za każdym razem wytarły siedem rzeczy (lub tyle, ile zdecydujesz). Jeśli będą wiedziały, że nie oczekujesz od nich więcej, być może chętniej ci pomogą.
Jeśli dzieci lubią wyjmować naczynia spod innych ociekających na suszarce, zasugeruj zabawę w „bierki”: naczynia nalepy zdejmować bardzo ostrożnie, aby nie poruszyć innych. Miejmy nadzieję, że w ten sposób naczynia dłużej pozostaną.

Leave a Comment