SPACERY

Zapamięta, aby podczas spaceru z dzieckiem nie iść zbyt szybko. Maluchy uwielbiają dokonywać po drodze odkryć, a ich małe nóżki muszą zrobić dwukrotnie więcej kroków niż nogi osoby dorosłej.
Jeśli często chodzisz z malcem na spacery tą samą trasą, wybierz jakieś miejsce na krótki odpoczynek. Może to być jego ulubione drzewo, ławka w parku lub brzeg rzeki. Opowiedz wtedy dziecku bajkę lub przeczytaj książeczkę. Twój brzdąc będzie z pewnością wyczekiwał tego miejsca.

WYCIECZKOWY MINIPORADNIK

planując rodzinne eskapady, zróbcie listę miejsc, które chcieliście odwiedzić. Zastanówcie się też nad tym, kiedy najlepiej wybrać się na wycieczkę, biorąc pod uwagę pogodę, ferie szkolne, możliwości finansowe. Wycieczki wydają się czasami przedsięwzięciem ponad siły, lecz zdecydowanie warte są zachodu. Wystarczy je trochę zaplanować i pozwolić, by udzielił am się entuzjazm dzieci. Najbardziej udane wycieczki rodzinne to: wyjazdy na plantacje owoców lub do sadów. Wysiłek zostanie wynagrodzony porcją zjedzonych tam owoców i zakupami zdrowej żywności. Najbardziej atrakcyjne dla maluchów są plantacje truskawek i winnice; wyjazdy na piknik „w nieznane”. Zabierzcie koszyk pełen wiktuałów i pojedźcie samochodem na wieś. Zatrzymajcie się w miejscu, które wam się spodoba; wycieczki do miasta, ale nie na zakupy, lecz by posiedzieć w domu towarowym i obserwować kręcących się tam ludzi; rajdy. Powłóczcie się trochę z lekkimi plecakami; wyjścia do muzeum. Dla maluchów może się ono okazać ciekawszym miejscem niż dla was. Nie pozbawiajcie zatem dzieci tej możliwości tylko dlatego, że wy nie jesteście zagorzałymi wielbicielami muzeów; wyjścia do obserwatorium astronomicznego lub planetarium. Tam wasze dzieci nauczą się bardziej podziwiać wszechświat, w którym żyją.

Leave a Comment