POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Aby twoje dzieci czuły się ważnymi członkami rodziny, postaraj się codziennie dzielić z każdym z nich nie zakłócony niczym czas, robiąc coś wspólnie z dzieckiem, a nie robiąc coś dla niego. Przeczytaj w rozdziale, w jaki sposób pomóc dziecku wzmacniać poczucie własnej wartości.

POROZUMIEWANIE SIĘ

Aby zachęcić członków waszej rodziny do wymiany zdań, zadawaj pytania typu: Co było dla ciebie dzisiaj najśmieszniejsze? Jakie było najszczęśliwsze wydarzenie dzisiejszego dnia? Co ci się dzisiaj najlepiej udało? Aby zachęcić dziecko do rozmowy: rozmawiaj z nim o jego pomysłach, planach, marzeniach i celach i nie przerywaj, np. jeśli córeczka marzy o tym, by zostać królową Anglii, nie mów jej, że trzeba się urodzić w królewskiej rodzinie, by zostać królową. Inaczej poczuje się niemądrze i nie będzie więcej chciała z tobą „marzyć” nigdy nie mów za dziecko, gdy ono chce ci coś powiedzieć. Nawet jeśli powinnaś je poprawić, staraj się nie zniechęcać go do przychodzenia do ciebie z różnymi problemami; rozmawiaj z dzieckiem o swojej pracy. Nie obarczaj go ciężarem swoich spraw, ale dobrze, gdy wie ono, co robisz w ciągu dnia. Czasem dzieci wiedzą tylko tyle, że „mama poszła do pracy” pytaj dziecko o koleżanki i kolegów ze szkoły i przedszkola i o ich zajęcia. Jeśli okażesz autentyczne zainteresowanie światem dziecka, jak jego przyjaciel, łatwiej przyjdą do ciebie z problemami i prośbą o radę gdy dziecko stara się z tobą rozmawiać, nigdy nie czytaj gazety i nie oglądaj telewizji. Musi mieć poczucie, że to, co chce ci powiedzieć, jest dla ciebie ważne;
nawet jeśli nie zgadzasz się z punktem widzenia dziecka, zawsze go wysłuchaj i daj mu do zrozumienia, że przemyślisz to, co ci powiedziało.

Leave a Comment