BUTELKI

Aby pomóc maluchowi odzwyczaić się od picia z butelki:

  • włóż do butelki słomkę;
  • odkręć od butelki smoczek i pozwól dziecku pić z niej jak z kubka;
  • kiedy zużyje się smoczek, pozwól, by dziecko samo wyrzuciło go do śmieci. Powiedz przy tym, że smoczek jest już niedobry i nie będzie więcej butelki;

jeśli masz niemowlę, które „potrzebuje” butelki, nakłoń malca, by podarował mu swą butelkę w prezencie; jeśli duże dziecko nie chce rozstać się z butelką, zainscenizuj wypadek z butelką, jak np. pęknięcie lub roztopienie się jej w zmywarce. Pokaż malcowi, co stało się z butelką, komentując, że nie nadaje się ona już do picia i trzeba ją wyrzucić.

CZAS POSIŁKÓW

Aby utrzymać dom w czystości i nauczyć dzieci dobrych manier, nalegaj od samego początku, by spożywały posiłki na siedząco i najlepiej przy stole. Aby ograniczyć do minimum bałagan na stole:

  • używaj papierowych ręczników jako jednorazowych podkładek pod nakrycia;
  • używaj małych ręczniczków jako podkładek pod nakrycia. Dobrze wchłaniają rozlane płyny i łatwo się je pierze.

Aby zadowolić oczekującego posiłku malca, rozłóż winylowe podkładki pod nakrycia z kolorowymi literami alfabetu, cyframi lub wierszykami. Przed wieczornym posiłkiem zawsze wcześniej nakryj do stołu. Rodzina będzie z radością oczekiwała kolacji. Wykorzystaj czas posiłków i ucz dzieci rozróżniania kształtów: wytnij z kanapek lub innego jedzenia różne kształty i opisuj każdy z nich;
podziel herbatniki na owalne, prostokątne, kwadratowe i okrągłe. Postaraj się, by atmosfera przy stole była przyjemna, bez sprzeczek i kłótni. Wprowadź zasadę „żadnej wojny przy stole”. Czas posiłków powinien sprzyjać zdrowym i pokojowym stosunkom między członkami rodziny.

Leave a Comment